Müjde !!!!! CorelDRAW Graphics Suite 2019 Çıktı

Çok uzun bir bekleyişten sonra nihayet, CorelDRAW Graphics Suite 2019  Macintosh sürümü çıktı. Corel 11’den sonra Mac dünyasında Corel defteri kapanmıştı ve alternatif olarak Freehand ya da Illustrator kullanılmaktaydı. Ya da Corel Draw’dan vazgeçemeyenler süper ötesi Mac’lere Bootcamp veya Parallel Machine gibi  aracı yazılımlarla Windows kurarak yollarına devam ettiler. Tahmin edeceğiniz üzere Virtual Machine programlarda Ram’in %70i çöp olurken, Windows yüklemelerinde de bir çok uyumsuluk problemi baş göstermekteydi. 19 yıl sonra ne oldu da kararları değişti neden tekrar piyasaya sürdüler bilemiyoruz ama sevindirici olduğu aşikar.

19 yılın ardından çıkan Corel Draw’ın ayrıca web sürümüde bulunmaktadır. Tabii ki biraz minimize edilmiş bir halde.

Sistem Gereksinimleri 

  • macOS 10.14, 10.13 ya da 10.12, son güncellemelere sahip işletim sistemi
  • 4 çekirdekli ya da daha üstü 64 bit Intel işlemci
  • Minimum 2 GB RAM (8 GB RAM ya da daha fazlası önerilir)
  • 4GB Harddiskte boş alan (Solid-state drive SSD Harddisk önerilir)
  • 1280 x 800 ekran çözünürlüğü (1920 x 1080 önerilir)
  • Mouse ya da tablet
  • Corel Draw içindeki komponentleri kullanabilmek için İnternet gerekli

Şu an için çıkış fiyatı bu versiyonu ömür boyu kullanım için 699.00€ olmakla birlikte ülkemizdeki malum Döviz kuru karşılığı 4552 TL’ye tekabül etmektedir. Bu süre zarfında dilerseniz  Trial Versiyonu indirebilir, öğrenci ya da eğitmenseniz BU SAYFAYI takip ederek biraz daha uygun fiyata sahip olmayı deneyebilirsiniz. Tam sürüm satın almak için ya da yıllık sürüm ücreti olan 239.40€ ödeme yaparak satın almak içinde BURAYA bakabilirsiniz. Ayrıca CorelDraw APP web sürümüne de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Başarılı Illustratorlerin CorelDraw’daki harika çizimlerine buradan ulaşabilirisiniz.

Corel Windowstaki arayüzünden tamamen bağımsız olarak yeniden tasarlanmış ve adeta Mac orijinal yazılımı gibi bir hal yaratmışlar. Çok beğendim doğrusu. Ayrıca yeni MacBook Pro Touchboard kullananlar içinde kısa yollar hayli özelleştirilmiş durumda. Mac Pro kullanıcısı olarak şimdilik Touchboard deneyimini yaşayamayacağım.

Kullanım detaylarını, arayüz incelemelerini, performans odaklı olarak bir sonraki konuda inceleyeceğim.